Pasta kokosowa

Ja mus kokosowy kupuje TUTAJ.

Pasta kokosowa to produkt wyjątkowy. Jest to zmielony nektar kokosowy! Ma bardzo mocno intensywny smak kokosowy i dwa oblicza jeśli chodzi o konsystencję. W temperaturze pokojowej oraz w lodówce jego konsystencja jest stała. Natomiast po podgrzaniu jego konsystencja staje się lejąca – nie jest to jednak ciesz, lecz taki płynny mus (jego konsystencja po rozpuszczeniu przypomina rozpuszczoną czekoladę).

Dzięki tym właściwościom mus kokosowy możemy użyć w przepisie zamiast oleju kokosowego. W jakim celu? Na przykład po to aby nadać daniu bardziej intensywny, kokosowy smak.  Mus kokosowy ma także nieco mniej kalorii niż olej kokosowy. W praktyce wygląda to tak, że zastępujemy olej kokosowy musem kokosowym w proporcji 1:1, czyli dodajemy go tyle samo.

Muszę jeszcze wspomnieć, że po otwarciu musu kokosowego, na jego powierzchni możemy zobaczyć jasny, tłusty nalot – spokojnie, to nic złego, to całkowicie naturalny proces. Ten nalot to olej kokosowy. Możecie go po prostu zdjąć łyżeczką i wykorzystać jak zwykły olej kokosowy.

Mus kokosowy możemy wykorzystać jako taki “stabilizator” ciast bez pieczenia. Chodzi o to, że gdy do masy dodamy rozpuszczonego musu kokosowego (w odpowiedniej ilości) i wymieszamy, ciasto po schłodzeniu w lodówce będzie sztywne i stabilne. Poniżej zostawię przepis aby Wam to zilustrować. Jeśli chodzi o tą czynność to chciałabym zaznaczyć jak prawidłowo wprowadzić mus do masy ciasta. Mus rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub mikrofali (mieszając co 30 sekund) a następnie pozostawiamy do wystygnięcia. Chcemy uzyskać rozpuszczony mus kokosowy w temperaturze pokojowej, czyli nie może być on gorący. Dodatkowo masa do której wprowadzamy mus także powinna być w temperaturze pokojowej. Dlaczego? Ponieważ kiedy rozpuszczony mus wprowadzimy do zimnej masy – on nie wmiesza się w tą masę tylko momentalnie się zetnie i stworzy grudki (pamiętacie, na początku wpisu pisałam o tym, że mus pod wpływem zimna twardnieje).

Z musu kokosowego wychodzą wyśmienite polewy na placuszki, omlety oraz lukry do ciasta! Mają wspaniałą konsystencję oraz lekko kokosowy smak. Poniżej zostawię przepis na mój ulubiony lukier kokosowy.

Omawiając mus kokosowy muszę sprzedać Wam mały tip. Jeśli do przepisu jest potrzebna biała czekolada a nie chcecie jej używać (bo np. chcecie wykonać przepis w wersji wegańskiej i bez cukru), możecie zastąpić ją słodzonym musem kokosowym (TYM). I z nim działamy w przepisie dokładnie tak samo jak z białą czekoladą oraz dodajemy go tyle samo co czekolady (zastępujemy 1:1). Dodatkowo słodzony mus kokosowy wychodzi zdecydowanie taniej niż wegańska biała czekolada bez cukru. Oczywiście masa w której zastąpimy białą czekoladę musem będzie mniej aksamitna i gładka oraz będzie miała lekko kokosowy posmak, ale moim zdaniem w większości przepisów to nie jest problem. Zawsze możecie do mnie napisać i zapytać 😉

Mus kokosowy możemy wykorzystać do produkcji domowego mleka kokosowego. To jest banalnie proste i zajmuje mniej niż minutę, dlatego warto taki słoik pasty kokosowej mieć zawsze pod ręką, bo może przydać nie w nieprzewidzianych sytuacjach. Do mleka potrzeba tylko musu, wody i blendera – proporcje i dokładną instrukcję zostawię poniżej 😉

I czas na praktykę, zapraszam po przepisy!

SERNICZEK KOKOSOWY
Składniki na spód:
35g rozpuszczonego oleju kokosowego
55g daktyli (namoczonych przez noc w wodzie)
80g migdałów
35g płatków owsianych
35g wiórek kokosowych

Wykonanie
1. Daktyle (odsączone z wody) blendujemy na gładką masę. Najlepiej aby daktyle były lekko ciepłe.
2. Do daktyli dodajemy olej kokosowy  i całość porządnie blendujemy ( jeśli daktyle nie były ciepłe – masa może wydawać się zważona, ale to nic nie szkodzi).
3. Migdały, wiórki kokosowe oraz  płatki owsiane mielimy na drobną mąkę za pomocą młynka do kawy. Jeśli nie macie dobrego młynka – możecie zamiast tych 3 składników użyć gotowej mąki migdałowej lub arachidowej lub mielonych orzechów laskowych (dostępne np. w Lidlu lub Krukam).
4. Do masy daktylowej dodajemy zmielone płatki, migdały oraz wiórki a następnie całość zagniatamy (polecam robić to rękawiczkami lateksowymi – wtedy ciasto się nie klei do rąk 😉
5. Schłodzonym ciastem spód formy wyłożonej papierem do pieczenia.
6. Całość wkładamy do lodówki na czas zrobienia kremu.

Składniki na krem
250g musu kokosowego
2 łyżki soku z cytryny
200g stałej części z puszki mleczka kokosowego
4 łyżki płynnego miodu lub syropu klonowego
+ kilka łyżek dżemu malinowego (na wierzch)

Wykonanie
1. Wszystkie składniki (oprócz dżemu) umieszczamy w garnuszku i podgrzewamy na minimalnym ogniu (cały czas mieszając) do momentu kiedy mus oraz śmietanka się rozpuszczą.
2. Tak przygotowany krem wykładamy na gotowy spód. Całość wkładamy do lodówki na całą noc.
3. Dżem umieszczamy w garnuszku, doprowadzamy do lekkiego wrzenia i gotujemy tak (cały czas mieszając) przez około 10 minut. Teraz dżem zdejmujemy z ognia i studzimy około 5 minut aby dżem lekko przestygł.
4. Tak przygotowany dżem wykładamy na schłodzone ciasto. Całość wkładamy do lodówki lub zamrażalki do momentu kiedy dżem zastygnie.
5. Smacznego!

LUKIER KOKOSOWY
Składniki:
30g musu kokosowego
40g gorącego mleka roślinnego
30g syropu z agawy

Wykonanie:
1. Mus kruszymy i umieszczamy w małej miseczce lub szklance.
2. Teraz mus zalewamy gorącym mlekiem i mieszamy do momentu kiedy się rozpuści.
3. Na koniec dodajemy syrop z agawy i całość jeszcze raz mieszamy.
4. Gdyby lukier okazał się zbyt lejący – można dodać więcej ciepłego mleka.

MLEKO KOKOSOWE
Składniki:
2 szklanki wody
2 łyżki pasty kokosowej

Wykonanie:
1. Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze kielichowym i całość dokładnie miksujemy do całkowitego połączenia się wody z musem.
2. Gotowe, smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.