Mąka owsiana

TUTAJ kupicie  mąkę owsianą 😉

Korzystając z mąki owsianej mamy naprawdę szerokie pole do popisu, ponieważ sprawdzi się ona w naprawdę wielu daniach! Zacznijmy od początku:

Mąka owsiana ma właściwości spajające, czyli w większości wypiekach oraz daniach wegańskich sprawdzi się idealnie. Jak wiemy, wegańskie ciasta nie mają jajek, dlatego dodatek mąki owsianej sprawi, że ciasto się nie rozleci oraz ładnie upiecze. Jednak jeśli upieczemy ciasto tylko na samej mące owsianej – może się ono wydawać ciężkie, nie sprężyste i kruche. W takiej sytuacji też łatwiej o zakalec, dlatego mój sposób to mieszanie mąki owsianej z np. orkiszową jasną, gryczaną, pszenną w stosunku 1:2. Więc zdecydowanie odradzam robienie wegańskich ciast tylko na bazie mąki owsianej, najlepiej wymieszać ją z inną mąką (najlepiej gryczaną, orkiszową lub pszenną), która nada ciastu sprężystości i pulchności.

Ta właściwość spajania przez mąkę owsianą czyni z niej świetny składnik “awaryjny”, ponieważ można z niej zrobić naprawdę wiele potraw takich jak naleśniki, placuszki czy omlety. Czasami do ich wykonania potrzeba tylko 3 składników. Takim przykładem jest mąka owsiana, mleko roślinne oraz banan, które po zblendowaniu dają masę na pyszne pancasy! Poniżej podzielę się przepisem na moje ulubione 😉

Mąka owsiana genialnie sprawdza się przy robieniu ciasteczek oraz ciast kruchych. Dlaczego? Ponieważ  nadaje im  kruchości, która w ciasteczkach i ciastach kruchych jest mile widziana.

W takim razie czym się różni mąka owsiana od pszennej? Po pierwsze mąka owsiana nadaje wypiekom kruchość. To znaczy, że ciasta (100% owsiane) nie będą tak sprężyste i wysokie jak przy użyciu mąki pszennej czy gryczanej. Po ukrojeniu ciasta otrzymamy lekko kruchą, niestabilną strukturę.  Dodatkowo wypieki 100%  z mąką owsianą zazwyczaj rosną o wiele niższe. 

To teraz pytanie: Dlaczego warto mieć w swojej kuchni tą mąkę? Ponieważ kiedy nie mamy czasu lub wielu produktów – możemy z niej wyczarować m.in placuszki, naleśniki i ciasta. Dodatkowo (przy odpowiednich proporcjach) jest ona świetnym zamiennikiem jajka w wegańskich wypiekach. Moim zdaniem warto także od czasu do czasu wzbogacić nasze ulubione wypieki właśnie o tę mąkę, ponieważ dostarcza nam wielu składników odżywczych takich jak: żelazo, cynk, miedź, mangan, witamina E.

Jeszcze chciałabym zostawić małą radę. Kiedy używacie mąki owsianej w ciastach, placuszkach, naleśnikach – warto gotową już masę zostawić na około 15 minut. Mąka owsiana członie więcej wody niż mąka pszenna, ale zajmuje jej to trochę czasu, dlatego jeśli masa na ciasto wydaje wam się za rzadkie – odczekajcie 15 minut zanim dodacie więcej mąki. Po tym czasie możecie zamieszać masę i zdecydować czy dodać jej więcej.

Podsumowując: mąkę owsianą polecam przede wszystkim do wyrobu wszelkich rodzaju naleśników, placuszków, omletów.  Możemy także śmiało użyć jej jako bazę do przygotowania ciast kruchych. 

NALEŚNIKI BEZ JAJEK
Składniki:
50g mąki owsianej
115g mąki pszennej
200g dowolnego mleka
135g wody gazowej
7g oliwy
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka soku z cytryny

Wykonanie:
1. Wszystkie składniki miksujemy na gładką, rzadką masę a następnie odstawiamy na 20 minut. Po tym czasie możemy jeszcze raz całość zmiksować.
2. Naleśniki smażymy na mocno rozgrzanej, nieprzywierającej patelni. Od razu po usmażeniu – naleśniki będą dość sztywne, ale bez obaw – po wystudzeniu staną się elastyczne i gotowe do zwijania.
3. Smacznego!

SZYBKIE PANCAKESY OWSIANE
Składniki:
70g banana
80g mąki owsianej
50g ksylitolu
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
55g dowolnego mleka
7g oliwy

Wykonanie
1. Wszytskie składniki blendujemy na gładką masę.
2. Placuszki smażymy do dobrze rozgrzanej patelni. Najpierw pod przykryciem, a po przewróceniu na drugą stronę bez.
3. Smacznego!

OWSIANE CIASTO KRUCHE
Składniki
220g mąki owsianej
100g jogurtu kokosowego
80g ksylitolu
50g rozpuszczonego oleju kokosowego
50g gładkiego masła orzechowego
50g zmielonych na mąkę orzechów lub mąki migdałowej/arachidowej

Wykonanie
1. Wszystkie mokre składniki blendujemy lub mieszamy na gładką masę. Wszystkie suche składniki dokładnie mieszamy. Mokre składniki mieszamy z suchymi i porządnie zagniatamy. Powinniśmy otrzymać ciasto o konsystencji plasteliny. Jeśli masa będzie zbyt sucha – dodajemy więcej masła orzechowego.
3. Ciasto wkładamy na 15 minut do lodówki.
4. Schłodzonym ciastem wykładamy foremki do tartaletek lub formę na jedną dużą tartę, nakłuwamy je widelcem a następnie jeszcze raz wkładamy do lodówki na około 30 minut lub do zamrażalki na 15 minut.
5. Tartę pieczemy w 200 stopniach przez około 17 minut (jeśli robimy jedną, dużą tartę) lub przez 14 minut (jeśli robimy małe tartaletki).


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.